top of page

סריקות איכות

ברשות המעבדה חמישה סורקים שונים המתאימים למטרות שונות:

 

Creo Scitex Eversmart Supreme - לסריקה באיכות גבוהה

מיועד לסריקת עבודות חשובות באיכות ובגדלים גבוהים המיוחד. הסריקות מתבצעות בעומק צבע של -48Bit בצבע וב-16Bit  בשחור לבן. הסריקות נשמרות ומועברות ללקוח בפורמט TIFF 300dpi.

 

במקרים הנדרשים הסריקות מתבצעות בעזרת שמן המעניק אחידות פוקוס לאורך הפריים, דימוי נקי וצלילות מרבית.

 

לבחירתכם שני מסלולי עבודה:

  1. קובץ מקור - קבלת קובץ ישירות מהסורק ללא עיבוד נוסף. הקובץ הסרוק תמיד ידרוש עיבוד מקצועי נוסף אך הוא יכול להתבצע ע"י הלקוח ובכך הוא יכול לשלוט על התוצאה הסופית הרצויה לו ואף להוזיל עלויות של זמן העבודה.

  2. קובץ מעובד ומרוטש - הדימוי שנסרק עובר ניקוי ולאחר מכן טיפול דיגיטלי הכולל ריטוש ותיקון צבע. 

 

סורק שטוח Xeroxלסריקה בהיקפים גדולים

מיועד לסריקת תצלומים בכמות גדולה.

 

Minilab Scanners:

 

Fujifilm Film Scanner SP-3000 -סורק מהיר המיועד לסריקות בנפחים גדולים של סרטי נגטיב ופוזיטיב בפורמט בינוי ופורמט 35 מ"מ. איכות הסריקה מדהימה יחסית למהירות ולעלות הסריקה. הסריקות המתקבלות מעובדות ומרוטשות ע"י Ice digital. מדהים לגלות איזו איכות הדפסה ניתן לקבל בהגדלות ענק שנסרקו בסורק זה.

 

Noritsu 3101 & 3201שני סורקים איכותיים להפליא מבית נוריצו יפן הסורקים ומפעילים את מכונות ההדפסה הפוטוכימיות שלנו.

 

 

ולצמאי המידע המקצועי להלן פירוט נוסף בנושא הסריקה במעבדה שלנו:

 

במסגרת שירותי הסריקות המוצעים ללקוחותינו קיימות מספר אפשרויות המותאמות לדרישות שונות, כולן מספקות תוצאות איכותיות, כאשר השאלה המתבקשת קשורה למטרת הסריקה – מהו ייעודו הסופי של החומר הנסרק. איכותו הסופית של הקובץ אמורה להיקבע על פי גודל ההדפסה הדרוש בסוף התהליך, ובהתאם לכך בבחירת הסורק, בבחירת ערוץ העבודה וסוג הסריקה. נכון לומר שתקציב עבור סריקה מקצועית עוזר לאיכות ההדפסה הסופית.

 

כל החומר המטופל במעבדה עובר סריקה כלשהי. בניגוד לימים עברו, בהם ציוד ההדפסה היה מורכב מיחידה שהקרינה אור דרך הנגטיב ישירות על גבי נייר ההדפסה, כיום מתבצעת ההדפסה באמצעות תיווך של מערכת סריקה המייצרת קובץ דיגיטלי מחומר הגלם.

 

סריקה מקצועית בסורק מסוג Creo Scitex Eversmart Supreme מהווה בחירה טבעית עבור אמנים וצלמים הנדרשים לקבצים באיכות גבוהה במיוחד ומבקשים להוציא את המקסימום מהחומרים שברשותם.

 

הסורק מתאים לסריקת פורמט גדול ( למשל פלטות 4x5) או במצב בו יש להכין קובץ גדול במיוחד. הסורק מאפשר סריקה של חומרי גלם עד לשטח של A3, וסריקה באחוזי הגדלה גבוהים במיוחד. 


תמחור שירותי סריקה אלו נבדל משמעותית מהסריקות במערכות ה-Minilab, בשל אופי עבודה שונה לחלוטין והוא משקף את איכויות סריקה גבוהות במיוחד וטיפול שיש להעניק לכל קובץ בנפרד. בתהליך סריקה זה אנו יכולים לייצר מלכתחילה קובץ במערך-צבעים CMYK לצורך הדפסות שאינן דיגיטליות או לסרוק קובץ ללא כל טיפול והתערבות, על מנת שניתן יהיה  לעבוד עליו לאחר מכן (כביכול, מעין קובץ RAW שלא טופל בשום פרמטר, כמו חדות, קונטרסט או איזוני צבע). 


סורק זה נותן מענה לצורך להמיר לקובץ דיגיטלי תמונה או יצירת אומנות שעולה בגודלה על שטח הסריקה של רוב הסורקים בשוק (A4), ומאפשר לייצר רפרודוקציות גם במידה והיצירה מתוחה על מסגרת ולא ניתן לסרוק אותה באמצעים אחרים כמו סורק תופי. 


כמובן שבמקרים בה נדרשת סריקה של תמונה או הדפסה בגודל סטנדרטי, ניתן לתת לכך מענה באמצעות סורק-שולחני של Xerox, המאפשר קבלת תוצאות מהירות ואיכותיות, בעלויות המשקפות זמן עבודה קצר וטיפול פחות מורכב בקובץ הסופי. 

 

סריקות Minilab הן סריקות חצי אוטומטיות. חלק מהמערכות המיועדות להדפסת תמונות מיוצרות כיום כשהן כוללות יחידת סריקה אינטגרלית. במכונות הדפסה אלו, מכיוון שרוב זמן העבודה מוקדש לטיפול בסריקה של סרטי 35 מ"מ, היצרנים משלבים בסורקים תוכנות לניקוי וריטוש אוטומטי של הקבצים כדי לאפשר מהלך עבודה מהיר, יעיל ואיכותי, וכבר במהלך העבודה ניתן לתקן את הקבצים טרם שליחתם להדפסה. יחידות סריקה אלו מותאמות במיוחד לסריקה בהיקפים גדולים ועם זאת הם מספקים תוצאה איכותית מאד, בשל היותם מותאמים לטיפול בחומרי גלם כמו נגטיבים.

 

הסריקה מתבצעת באופן בו נקראים ומעובדים שלושת צבעי היסוד במקביל והמידע מועבר למחשב המעבד את הקובץ ומטפל בהיבטים שונים של התמונה, דוגמת איזון צבעים, חדות, מעברי-צבע וגוונים (תוך דגש על גוון עור-פנים – skin tone) וכן גרעיניות הדימוי. הקובץ הסופי הנשלח להדפסה הינו ברזולוציה של 300dpi, הסגור לגודל ההדפסה שהוגדר מראש. במידת הצורך, מעובד המידע הנסרק לכדי קובץ המכיל מספר דימויים, לצורך הדפסת אינדקסים בגדלים שונים. 


משקל הקובץ נע בין סריקה בסיסית המייצרת כ-6mb (הכוונה היא למשקל הנראה כשהקובץ פתוח בתוכנת צפיה), ועד ל-55mb, המאפשרת הדפסות גדולות. חשוב להדגיש כי הסריקה במערכות אלו מייצרת קובץ שכמעט ואינו דורש טיפול ויש להיזהר בכל הקשור לעיבוד נוסף שלו. מכיוון שסריקה זו מערבת טיפול בפרמטרים שונים של התמונה, כל פעולה נוספת שתתבצע בה עלולה לגרוע מאיכותה. במידת הצורך, ניתן לתאם מראש ביצוע של סריקה מעין זו, תוך שימוש בערוצים שינטרלו במידת-מה את השפעת העיבוד הדיגיטלי שעובר הקובץ. 


עוד כדאי לומר כי למרות שמערכות אלו עלולות להיתפס כנחותות בהשוואה לסורקים הנחשבים כמקצועיים, התוצאות המתקבלות בפועל עומדות בסטנדרטים גבוהים ביותר, והן ממוקמות בשלב מקצועי אשר מעבר לו, נמצאים רק הסורקים השולחניים והתופיים היקרים ביותר, שלא בהכרח תמיד יתנו מענה הולם לכל סוג של חומר גלם (כמו במקרה של סריקת נגטיבים). כמובן שעלויות השירות ללקוח גם תהיינה גבוהות יותר, וכאן באפשרותנו להציע שירות מהיר ואיכותי, במחיר שישקף את התועלת שבעבודה עם מערכת מעין זו.     
 
במערכות הסריקה האלה, מתוצרת Fuji & Noritsu,  ניתן לסרוק סרטי 35 מ"מ סטנדרטיים וכן סרטים בפורמט בינוני (120). איש הצוות האחראי על תפעול העמדה יכול לבצע תיקונים שונים, דוגמת ניגודיות, איזוני צבעים ודחיסות (dense) וכן לשנות ערוצי סריקה, המאפשרים כיול מוקדם ומותאם מראש לסוגי סרטים או ללקוחות מסוימים, כך שהתוצאה המידית, עוד בטרם בוצעו תיקונים, תותאם לדרישותיהם (או לסוג הסרט שצולם). כך נחסך זמן עבודה ובא לידי ביטוי גורם ההיכרות המוקדמת עם הלקוח ואופי ההדפסות המועדף עליו.

 

מערכות דומות, בהן נעשה שימוש בתוספות מיוחדות, מאפשרות סריקה של שקופיות ממוסגרות. זהו פתרון מצוין לסריקות מרוכזות של ארכיונים ואוספים שהצטברו בארונות. שימוש בשקופיות היה נפוץ מאד בשנות השבעים, ולרבים עדיין שמורים אוספים של אלפי שקופיות הממתינות להמרה לפורמט דיגיטלי, שיציל אותן מכליה והתבלות מפגעי הזמן ומתנאי אכסון לא נאותים. במקרים מעין אלו חשוב לוודא את סוג המסגרת בה נתונה השקופית, שכן לא תמיד יכול החלק המזין את הסורק לזהות ולטפל כראוי בשקופית הממוסגרת. לעתים נעשה שימוש במסגרות מקרטון או חומר אחר שאינו בר-טיפול במערכת שברשותנו. שירות זה מהווה פתרון מושלם גם לצורך הכנת מצגות, המצריכות שילוב של דימויים דיגיטליים. הסריקה המתקבלת איכותית דיה לצורך הקרנות ויחד עם זאת היא אינה כבדת-משקל ולא יוצרת נפח עודף בגוף המצגת, גם בכמויות גדולות של שקופיות.

bottom of page